مسئولین خواهشا توجه کنند در این شرایط قرنطینه و محدودیت مشاغل، مخارج خانگی اعم از خوراک و غیره بسیار بالا رفته است و برای همه این امکان کلاس آنلاين و هزینه سنگین بسته های اینترنت وجود ندارد.

به گزارش دانشجو سلام؛ سید محمد حسین حسینی از فعالین دانشجویی استان گلستان و دانشجوی دانشگاه آزاد علی آباد در حاشیه مصائب کلاس های مجازی و فشاری که بر دانشجو وارد می شود در یادداشتی نوشت:

با توجه به شرایط حساس و بهداشتی کشور به دلیل ورود ویروس منحوس کرونا  «Covid_19» سیستم های آموزشی کشور نیز، از حالت آموزش حضوری به آموزش مجازی روی آورده اند.

این متن صرفا خطاب به مسئولین دانشگاه های آزاد اسلامی می باشد و در خصوص موارد مرتبط با دانشگاه های دولتی صرف نظر خاصی ندارد.

همانطور که مستحضر هستید، دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی برای ترم های اخذ شده مبالغ خاص و قابل توجهی را پرداخت می کنند. این مبالغ با توجه به رشته و مقطع تحصیلی نیز دارای نوسانات قابل توجهی است.

عده بسیاری نیز با توجه به این شرایط اسفبار اقتصادی و بی تدبیری، درآمد کافی را نداشته و همانگونه که در بطن جامعه قابل رؤیت است حتی کارمندان دولتی نیز حقوق کافی برای خرج و مخارج ندارند. هزینه های دانشگاه صرفا ختم به انتخاب واحد و اخذ آن نمی شود و با تهیه جزوه، خوراک، ایاب و ذهاب و غیره مبالغ هنگفتی خواهد شد.

در این شرایط، برگزاری کلاس های آنلاین بدون زیر ساخت های صحیح اصلا عمل درستی نبوده و لازم است مسئولین دانشگاه های آزاد اسلامی به ویژه مسئولین آن رده در استان گلستان به فکر چاره اندیشی بیفتند.

اول، همهٔ دانشجویان دسترسی به امکانات خاصه را ندارند، بخشی پیش بینی چنین وضعیتی را نمی کردند، بخشی توان مالی آن را ندارند و هزاران مشکل دیگر.

دوم، پهنای سیستم دهی و خدماتی اینترنت کشور به دلیل قرنطینه خانگی جوابگوی حجم ارتباط گیری ها نیست. از آن جایی که دانشجویان دانشگاه های دولتی نیز از ابزارها جهت اتصال و برقراری استفاده می کنند این پهنا نیز بیش از همه کاهش پیدا می کند. از طرفی هزینه های سنگین و قیمت های نجومی بسته های اینترنت و ترافیک های سنگین و خورگی های موریانه ای بسته های اینترنت کمر هر خانواده ای را می شکند.

سوم، بسیاری از مباحث از طریق کلاس انلاین قابل شرح وبیان نیست و دانشجو واقعا متوجه اصل مطلب نمی شود.

چهارم، هنوز همهٔ نقاط کشور توانایی اتصال پرسرعت اینترنت را ندارند و بعضاً شاهد کندی و قطعی ارتباط هستیم،چه بسا عده ای ازاین دلایل به خاطر حجم استفاده زیاد این روزهای مردم از اینترنت می باشد.

پنجم، عده ای از هموطنان درگیر با این بیماری منحوس هستند، عده ای بستگان را از دست داده اند و این عمل کلاس های آنلاین تاثیری جز تاثیر سوء و ایجاد فشار روانی ندارد.

مسئولین خواهشا توجه کنند در این شرایط قرنطینه و محدودیت مشاغل، مخارج خانگی اعم از خوراک و غیره بسیار بالا رفته است و برای همه این امکان کلاس آنلاين و هزینه سنگین بسته های اینترنت وجود ندارد. در شرایط سخت بجای تدبیر صحیح و کمک به هموطنان بعضی از تند اندیشی ها موجب دلسردی مردم می شود. اساتید محترم می توانند فایل های ارائه خود را به صورت  «pdf, Power Point و...» برای دانشجویان جهت مطالعه ارسال کنند و دانشگاه با تدبیری صحیح و بجا اقدام به حذف ترم تابستانه کرده و این ترم جاری را به تابستان موکول کند. ما دانشجویان هزینهٔ ترم حضوری را پرداخت کرده ایم و دانشگاه موظف به برگزاری کلاس های حضوری است.

اگر مبنا و دلیل دانشگاه های آزاد اسلامی بر پول نیست و کسب علم است باید گفت: اینگونه و با این شرایط از دانشجویی، دکتر حسابی ساخته نمی شود.

جا به جایی ترم و برگزاری آن به نحو صحیح و افزودن به تقویم آموزشی، شایسته ترین تدبیر می تواند باشد. لطفا مسئولین دانشگاه های آزاد اسلامی سراسر کشور در این شرایط حساس به فکر مردم باشند و با درایتی درخور، به اقدامی مناسب بپردازند.

خواهشمندیم که در برگزاری کلاس های آنلاین و به حاشیه بردن کلاس های حضوری و ختم آن به مجازی تجدید نظر کنید.

شایسته نیست که انتهای این کار ختم شود به برگزاری فشرده کلاس ها در دو هفته و امتحانات سنگین و پیاپی! این حق الناس سنگینی است. امیدواریم اندیشه ای مناسب در این زمینه داشته باشید.

نویسنده: سید محمد حسین حسینی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018