دانشجوی نخبه و کار آفرین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را به نام حمایت از کالای ایرانی نامیدند نشاندهنده هوشمندی و شناخت راه حل مشکلات در ایشان است  چرا که آقا به خوبی می دانند مشکل اشتغال جز با تکیه بر توان داخلی  امکان پذیر نیست.

به گزارش دانشجوسلام؛ با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام حمایت از کالای ایرانی و استفاده از ظرفیت محصولات داخلی برای ایجاد اشتغال جوانان به سراغ دانشجوی نخبه کار افرین رفتیم و نظر او را در خصوص تحقق این شعار از سوی مسئولین و مردم جویا شدیم .

 مهرداد بابا ربیع که دانشجوی دکتری باغبانی گرایش گیاهان زینتی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است دارای فعالیتها و مقالات علمی متعدد از جمله ساخت محلول نگهدارنده گلهای شاخه بریده می باشد

این مخترع جوان برایمان می گوید: اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را به نام حمایت از کالای ایرانی نامیدند نشان از هوشمندی و شناخت راه حل مشکلات اقتصادی و اشتغال در ایشان است. چرا که حضرت آقا به خوبی می دانند مشکل اقتصادی و اشتغال جز با تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیتهای داخل امکان پذیر نیست

او ادامه می دهد: به نظر من اگر این خواسته رهبر انقلاب محقق شود بسیاری از مشکلات اقتصادی حل می شود چرا که مشکلی در کشور وجود ندارد که لاینحل باشد و  حمایت از کالای ایرانی بهترین راه حل مشکلات اقتصادی می باشد

.باباربیع که دانشجوی دانشگاه علوم کشاوزی و منابع طبیعی است سعی می کند مثالهایش در مورد کشاورزی باشد

وی بیان می کند: در کشاورزی یک سری تولیدات نهاده ها مثل کود و سموم  و بذر و مواد ارگانیک و دفع  آفات است که در کشور توسط محققین و متخصصین داخلی تولید می شود، در زمینه تولیدات میوه ها و گلهای زینتی و دارویی کیفیت خیلی خوبی داریم 

محصولات کیفی در زمینه میوه و گیاهان دارویی با درصد مواد خوب در پزشکی و صنعت داروسازی و طب سنتی استفاده می شود،که بخشی از این محصولات تولید داخل و بخش دیگری نیز وارد می شود.

این پژوهشگر برتر می افزاید: مثلا کشاورز محصولات با کیفیتی در حد صادرات تولید می کند اما یک عده واسطه این محصولات را وارد می کند که این هم به کشاورز و تولید کتننده ضربه می رند و هم بعضی مواقع باعث بروز آفات می شود.

22

باباربیع که تولید کننده محلول نگهدارنده در گلهای زینتی است مثال می زند: ما گیاهان زینتی با قیمت خوب داشتیم اما با این وجود این گلها را از خارج وارد کردند و آفاتی که با این گلها وارد شده باعث نابودی شمشادهای جنگلهای هیرکانی شد. و گونه های گیاهای ما صدمه دید و به محیط زیست صدمه زد چون بسیاری از این محصولات در کشور قرنتینه نمی شود، علاوه بر این ارز نیز از کشور خارج می شود و نظام پولی ما دچار مشکل می شود.

او می گوید: کشاورزی اساس اقتصاد است و در سال گذشته متاسفانه ۴۰ درصد در زمینه نهاده های کشاورزی واردات داشته ایم که خب این یک مشکل است چون در کشور شرکتهای دانش بنیانی وجود دارد که نمونه ارگانیک تولید می کند و از موارد شیمیایی وادرادتی بسیار مفیدتر، ارزانتر و با کیفیتر است.

 این نخبه دانشجویی می گوید: اگر حمایت از کالای ایرانی از ابتدای امسال شروع شود تا آخر سال آمار بالایی از اشتغال در کشور بدست می آید البته در این بین هم مردم و هم مسئولین هر دو وظایفی به عهده دارند که باید گفت اگر مسئولین از تولیدکنندگان حمایت کنند و  تسهیلات مناسب در اختیار آنان قرار دهند و آنان محصول با کیفیت تولید کنند مردم رغبت پیدا می کنند که از کالای ایرانی استفاده کنند.

البته فرهنگ سازی و تبلیغات مناسب در رسانه ها و فضای مجازی و مقایسه کالای ایرانی و خارجی از نظر کیفیت و قیمت می تواند یکی دیگر از راهکارها جهت آشنایی مردم در استفاده از محصولات داخل یاشد.

او ادامه می دهد: من خودم پژوهش اماری  که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که خیلی از مردم اطلاعات کافی از کیفیت و قیمت پایینتر محصولات داخلی در بسیاری از موارد ندارند  و اگر همان تبلیغاتی که گفتم انجام شود میل مردم به خرید کالای داخلی بیشتر می شود.

باید گفت تولید محصولات و خودکفایی داخلی علاوه بر رشد اقتصادی باعث ارتقاء سطح فرهنگی هم می شود چون جوان ایرانی وقتی ببیند در کشور محصولی تولید می شود که با نمونه های خارجی رقابت می کند موجب این می شود به داشته های خود تکیه کند و با افتخار بگوید ایرانی است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018