مدیر دفتر هنر و رسانه بسیج دانشجویی کشور در همایشی مجازی که با دانشجویان بسیجی دانشگاه های شهرستان علی آباد کتول: هویت معلق، تغییر هویت در فضای مجازی، زمینه‌ای برای آسیب‌پذیری شخصیت کاربر که در نتیجه، موجب چند شخصیتی شدن کاربر خواهد شد/ نابسامانی فضای مجازی باعث شده است که سلیقه‌های جنسی عوض و خیانت ومقولاتی چون ازدواج سفید و طلاق عاطفی وارد زندگی افراد جامعه شود.

به گزارش پایگاه خبری دانشجو سلام؛ دکتر مهرداد توکلی؛ مدیر دفتر هنر و رسانه بسیج دانشجویی کشور در همایشی مجازی که با دانشجویان دانشگاه های شهرستان علی آباد کتول با موضوع تبیین نقش رسانه و فضای مجازی در سبک زندگی برگزار شد گفت: بی‌ حجابی و بد حجابی در جامعه اسلامی ایران، معضلی است كه در سال‌های اخیر با تمركز دشمنان بر جنگ نرم و تبلیغات گسترده در فضای مجازی، ابعاد بزرگتری به خود گرفته است.

1341448 593

وی افزود: حضور گسترده معاندان اسلام و انقلاب در فضای مجازی، جوسازی و فضاسازی علیه مقوله حجاب، باعث شده تا ذهن كودكان و نوجوانان حاضر در این فضاها، به استدلال‌های غلط، نسبت به ارزش‌های اسلامی آلوده شود. راه هاي مختلفي براي افزايش اعتماد و محبت بين والدین با فرزندان وجود دارد که اگر از آنها غافل شويم و فرزندان خود را از آن محروم كنيم سبب گرايش واعتماد جوانان به محيط خارج از خانه خواهيم شد و امروزه دنياي رسانه اي نقش ويژه اي را در اين مسير ايفا مي كند.

 

دکتر توکلی طی این وبینار بیان کرد: می توان گفت یکی از بیشترین تاثیراتی که فضای مجازی و تبلیغات و سلبریتی­ها بر اذهان عمومی و مخاطبان خود می گذارند، تاثیر بر روی سبک زندگی و افزایش تدریجی مصرف گرایی در جامعه است. این تاثیر در پلتفرم هایی که ماهیت دیداری دارند مانند اینستاگرام ، شدت بیشتری دارد. مخاطبانی که روزانه صفحات سلبریتی ها را دنبال می کنند، در چنین بسترهایی که صرفا عکس و فیلم و مخصوصا تبلیغات یا سبک زندگی مرفه رد و بدل می شود، از لحاظ روان شناسی سرعت و کیفیت تاثیر، بیشتر می شود.

وی در خصوص سوق دادن بخشی از محتواها در فضای مجازی به مواد مخدر افزود: استفاده نادرست از فضای مجازی، تاثیر زیادی بر بروز انحرافات اجتماعی، آسیب‌ها و وقوع بزهکاری در جامعه و یا افزایش گرایش به سمت و سوی استفاده از موادمخدر خواهد داشت. گاهی تبلیغات بی‌اساس و بی سر و ته در خصوص موادمخدر، چه شوخی و چه جدی تاثیرات منفی بر روی ذهن و روان جوانان و نوجوانان دارد، به طور مثال در زمان شیوع ویروس کرونا عده‌ای در اینستاگرام با این هشتگ یا کلیدواژه که  " معتادها نمی‌گیرند"به دنبال شکستن قُبح و تابو موادمخدر در بین خانواده‌ها هستند.

76834

توکلی گفت: شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، نابسامانی فضای مجازی در روابط جنسی باعث شده است که سلیقه‌های جنسی عوض شود؛ روابط فراخانوادگی و فرازناشویی رشد کند و خیانت ومقولاتی چون ازدواج سفید و طلاق عاطفی وارد زندگی افراد جامعه شود. ر صورت وجود ضعف در پیوندهای حقیقی بین زوجین و وجود مسائل حل نشده بین آنها،‌ پیوندهای مجازی می تواند جایگزین پیوندهای حقیقی شده و در نهایت به ناپایداری و قطع احتمالی رابطه بین زوجین منجر شود.

وی در این وبینار در خصوص تغییر و کم شدن هویت اجتماعی استفاده کنندگان در فضای مجازی گفت: امروزه استفاده بی رویه و کنترل نشده نسل جوان از فضای مجازی آسیب‌های جدی به دنبال دارد که به گفته کارشناسان این حوزه تغییر هویت و انزوای اجتماعی و کاهش گفتگو در خانواده مهم‌ترین آن است. با توجه به تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی ایران با سایر کشورها استفاده از این فضا بدون وجود آگاهی می تواند تغییراتی در حوزه فرهنگی و نظام ارزشی ما ایجاد کند که در برخی موارد شاهد آن هستیم.

photo ۲۰۲۱ ۰۴ ۱۹ ۱۲ ۱۱ ۱۳

وی در پایان بیان نمود: مطرح نشدن هویت شخصی و مشخصات فردی در اینترنت موجب تقویت شخصیت‌های چندگانه و رشد و استحکام آن می‌گردد. جوانان در این محیط از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند و به‌ویژه در دورانی که هویت آنان شکل می‌گیرد، این خطر پررنگ‌تر می‌شود. با امکانات و گزینه‌هاى فراوانى که رسانه‌هاى عمومى از جمله اینترنت در اختیار جوانان و نوجوانان مى‌گذارند، آنان دائماً با محرک‌هاى جدید و انواع مختلف رفتار آشنا مى‌شوند. چنین فضایى هویت نامشخص و پیوسته متغیری را می‌آفریند. هویتی معلق در فضای مجازی که هیچ ثباتی ندارد. بنابراین هویت معلق، تغییر هویت و ایجاد نقش‌ها و سبک‌هاى زندگى مختلف در فضای مجازی، زمینه‌ای برای آسیب‌پذیری شخصیت کاربر که در نتیجه، موجب چند شخصیتی شدن کاربر خواهد شد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018