قرارگاه دانشجویی شهید احمدی روشن و بسیج دانشجویی 7 دانشگاه منتخب استان، به دلیل عدم توجه به راهبرد اقتصاد مقاومتی و خام فروشی نفت و فرار از راهکارهای مالیاتی، خواستار اصلاح ساختار لایحه بودجه سال 99 شدند.

 به گزارش دانشجو سلام؛ قرارگاه دانشجویی شهید احمدی روشن و بسیج دانشجویی 7 دانشگاه منتخب استان در نامه ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان گلستان خواستار توجه جدی به بودجه بندی سال 99 شدند.

در این نامه به نمایندگان توصیه شده است که با توجه به ایرادات اساسی بودجه نوشته شده، چاره ای جز اصلاح کلی این لایحه نیست و می بایست کلیات این لایحه در کمیسیون تلفیق رد شود. زیرا تصویب این طرح موج جدید از آسیب های اقصادی را آغاز میکند.

در پیوست این نامه در ضرورت رد این لایحه گفته شده: پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت 97، بر همگان روشن بود که در صورتداوم روند فعلی اداره کشو، از سال 98اداره کشور از منظر منابع و مصارف بودجه ای با محدودیت شدید روبرو خواهد بود و درعمل تجربه تلخ جام زهر این بار از طریق محدودیت بودجه ای به کشور تحمیل خواهد شد.

در این نامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در آذر ماه سال گذشته که خواستار اصلاح بودجه بر اساس عدم اتکا به نفت بود می نویسد: در سال 97 با استدلال اینکه بازه 4 ماهه فرصت اصلاحات بودجه نیست و از ابتدای سال 98 اصلاحات آغاز خواهد شد بودجه با رقم فروش صوری نفت به میزان یک و نیم میلیون بشکه نفت  تقدیم مجلس شد. این امر باعث ایجاد کسری بودجه شد. در سال 98 کشور با 150 هزار میلیارد تومان کسری مواجه است که البته با تصویب شورای هماهنگی اقتصادی قوا، بودجه کاهش پیدا کرد و کمی اصلاح شد. اما 45 هزار میلیارد از صندوق توسعه ملی برداشت شد.

 سیاست خالی کردن صندوق توسعه ملی پس از سیاست صفر کردن صادرات نفت یکی از راهبردهای اعلام شده آمریکا در مواجه با ایران است که در واقع به علت بی عملی و ازدادن فرصت­ها، در سال 98 کشور به آن سمت حرکت کرد.

در ادامه قرارگاه شهید احمدی روشن با بیان اینکه همدلی ایجاد شده ناشی از فشارهای خارجی فرصت مناسبی بود تا از وابستگی به نفت و کسری بودجه ناشی از نفت خلاص شویم نوشت: اصلاحات مالیاتی متناظر با گروه های ثروتمند  و ذی نفوذ باید انجام شود چراکه به واسطه معافیت های مالیاتی مانند معافیت مالیاتی سود سپرده­های بسیار کلان بانکی، نبود پایه های مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد و ثروت و فرار مالیاتی تاکنون از پرداخت حقوق عمومی خودداری کرده اند.

در پیوست این نامه از مهمترین ایرادات اساسی بودجه 99 را: کسری بودجه شدید، کاهش سهم صندوق توسعه ملی، احتمال فساد گسترده در صورت فروش حدود 50 هزارمیلیارد تومان از اموال دولت، عدم توجه به درآمدهای مالیاتی، عدم توجه به کاهش هزینه های غیرضروری، اعمال نشدن اصلاحات ساختاری بودجه 98 و تکرار آن، احتمال دور زدن مجلس در اصلاح و اعمال نظر برشمرده و رد کلیات بودجه سال 99 توسط کمیسیون تلفیق را به نفع مردم و کشور خواند.

انتهای پیام.

photo 2019 12 24 15 10 21

 

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018