عضو شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: بخش اعظمی از فضای مجازی کشور در اختیار جمهوری اسلامی نیست و برای هویت معتبر در فضای مجازی مصوبه‌ی در هفته‌های اخیر صورت گرفت.

به گزارش دانشجوسلام؛ به نقل از فارس رضا تقی‌پور صبح امروز در نشست معتمدین، نخبگان و تاثیرگذاران باعضو شورای عالی فضای مجازی با موضوع نشست گام دوم انقلاب و فضای مجازی اظهار کرد: به منظور هویت معتبر در فضای مجازی و عدم تهدیدات و مشکلات این فضا در هفته‌های اخیر طرحی مصوب شد تا هر خبر یا محتوا و متنی تولید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود باید فرد و یا مرجعی مسوولیت آن را قبول کند.
وی با اشاره به قوانین نشریات و متن‌های مکتوب مانند روزنامه‌ها افزود: در این‌گونه نشریات هرگونه مطلبی منتشر شود فرد و یا ارگانی مسوولیتی آن را عهده‌دار می‌شود و نیاز است برای امنیت منافع ملی و خانواده‌های ایرانی فضای مجازی نیز قانونمند شده و از مقرارتی پیروی کند.
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: از این طریق دخالت بیگانگان و افراد ناشناس در راستای فعالیت‌های تروریستی، ایجاد اختلاف و خشونت کنترل شده و به صورت قانونی با آنها برخورد می‌شود و سبب می‌شود تا جوانان و فرزندانمان در این فضا امنیت بهتری داشته باشند.
وی ادامه داد: فضای مجازی در گام دوم انقلاب نقش موثری دارد و می‌توان از این طریق محتوا و مطالب مورد نظر در این بیانیه را به صورت گسترده تولید و منتشر کرد
تقی‌پور فضای مجازی و قدرت نرم را یکی از ارکان مهم قدرت ملی در جامعه امروزی دانست و گفت: در گذشته قدرت نظامی، قدرت سیاسی، قدرت اقتصادی و قدرت اجتماعی و فرهنگی چهار عنصر مهم قدرت ملی یک کشور محسوب می‌شد ولی امروز قدرت نرم به عنوان مهم‌ترین قدرت ملی یک کشور نقش‌آفرینی می‌کند.

* در قدرت نرم بدون ایجاد جنگ نظامی، زور و خونریزی می‌توان یک کشور را به سلطه خود درآورد
وی خاطر نشان کرد: در قدرت نرم بدون ایجاد جنگ نظامی، زور و خونریزی می‌توان یک کشور را به سلطه خود درآورد و مهمترین ابزار قدرت نرم در این سلطه، فضای مجازی است.
عضو شورای عالی فضای مجازی مهمترین ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی را دسترسی و وسعت، کم هزینه بودن، چند رسانه‌ای، تولید قدرت و سرمایه و غیره مطرح کرد و افزود: شبکه‌های اجتماعی علاوه بر ویژگی‌های خوب پیامدهای منفی نیز دارد که می‌توان به تبلیغ ضددینی و شبهات، ایجاد تهدید و عصیان با استفاده از این شبکه‌ها و سرقت اطلاعات ملی و امنیتی و بسیار موارد دیگر اشاره کرد.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب از سال 1367 جنگ نرم و پیامدهای آن را گوشزد کردند گفت: از نظر مقام معظم رهبری جنگ نرم دشمنان مرعوب کردن شخصیت‌های سیاسی، مسئولان و نخبگان جامعه است.
تقی‌پور تصریح کرد: عمده‌ترین پیامد شبکه‌های اجتماعی گرایشات فردگرایانه، انزوای اجتماعی، تسلط فرهنگی کشورهای توسعه‌یافته، تهدید حاکمیت ملی و تغییر سبک زندگی مردم است.

* مقابله با هرنوع تهدید جنگ نرم مستلزم درک عمیق و گستره ابعاد ماهیت آن است
وی مقابله با هر نوع تهدید جنگ نرم مستلزم درک عمیق و گستره ابعاد ماهیت آن برشمرد و گفت: برای مقابله با تهدیدهای قدرت نرم نیاز به سازوکارهایی است تا بتوان با توانمندی‌های لازم در مقابل آن محتواهای خوبی را تولید کرد.
عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: این شورا در سال 1390 تاسیس شد و اگر در آن سال‌ها فعال بود و با توجه به سرعت و تنوع فضای مجازی تصمیم‌های مقول گرفته می شد وضعیت ما در این فضای چند رسانه‌ای خیلی بهتر از اکنون بود.
وی ادامه داد: برای کنترل قدرت نرم دشمن باید نرم‌افزارهای خارجی در کشور محدود و نرم‌افزارهای داخلی تقویت شود و این امر تنها با عزم و اراده مسوولان و دولتمردان امکان‌پذیر است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018