رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال ۹۸ ، این سال را «رونق تولید» نامگذاری کردند و تاکید داشتند مشکل اصلی کشور اقتصادی است و راه حل اصلی آن را توجه به تولید داخلی خواندند.

سال به نیمه رسیده اما متاسفانه نه لایحه ای از سوی دولت و نه طرح قابل دفاعی از سوی مجلس در حمایت از رونق تولید دیده نشده است و مشکلات تولید کنندگان نه تنها کمتر نشده بلکه معضلات این واحدها بیش از پیش شده است...

به گزارش دانشجوسلام؛ یکی از تولیدکننده هایی که واحد تولیدیش به تعبیر خودش از خرداد ۹۲در چاله افتاد و نتوانست تاکنون آن را خارج کند مهندس سعید پورداخلی متولد شهر تهران است.

فردی که در مدرسه آلمانها مهندسی مکانیک  خوانده و با وجودیکه واحد تولیدیش مجوز شهرک صنعتی اراک را داشته اما به پیشنهاد  دوست و شریک گرگانیش در استان گلستان و در شهرک صنعتی اق قلا واحدش را راه اندازی کرد.

چهار سال از خاموش شدن چراغ تنها واحد تولید الکتروموتور در آق قلا گذشت

این تولید کننده با سابقه تنها کارخانه الکتروموتور در کشور در گفتگو با ما از مشکلاتی گفت که باعث شد امروز واحد تولیدیش در چاله ای که از سال ۹۲در آن افتاد کمر راست نکند و حتی مسکن تعدیل نیرو که تا سال 94 انجام داد افاقه نکرد و سرانجام چراغ تنها واحد تولیدی الکتروموتر کشور در شهرک صنعتی آق قلا خاموش شد.

سپاه فقط جسارت کمک کردن به ما را دارد

به گفته خودش مشکلات از همان ابتدا بر سر راهش وجود داشت اما تا قبل سال ۹۲ هر بار که زمین خوردند بعد از مدتی با درمانهای موقت توانست راه حلی بیاید اما از خرداد ۹۲ با مشکلاتی روبرو شد که نه تنها هیچکس کمکی برای نجاتش نکرد بلکه با سیاستها و رفتارهای غلط باعث شدند این چاه روز بروز عمیق تر شود و این تولید کننده با انگیزه سالهای قبل، امروز به فردی ناامید تبدیل شود و بگوید از هیچ اداره ای دیگر امید کمک نداریم و تنها نهادی که انگیزه و جسارت کمک کردن را به ما می تواند داشته باشد سپاه است.

کارخانه الکترو موتوری که مهندس پورداخلی پایه گذارش بود تنها تولید کننده این محصول در کشور بود که ظرفیت تولید ۱میلیون الکتروموتو مخصوص اجاق گاز با موتور گیربوکس ۵وات را در کشور داشت و تا زمانی که تولید در آن رونق داشت مبنای قیمت گذاری در بازار بودند و قیمت را کنترل می کردند اما پس از واردات بی رویه این محصول از چین، قیمتها رشد ۵برابری پیدا کرد و از ۴هزارو ۶۰۰ به ۲۳ هزار تومان رسید.که به گفته خودش یک میلیون از از ۳میلیون نیاز بازار توسط این واحد تولید و مابقی با واردات از چین تامین می شد.

مسئولین فریاد زدند نمی توانیم به چینی ها ظلم کنیم!

وی بی مهری و بی توجهی مسئولین به تولید و واردات بی رویه را عامل وضع امروزش می داند و می گوید: ما هفتمین تولیدکننده این محصول در دنیا بودیم اما مسئولین نگذاشتند این صنعت جان بگیرد و از سال ۹۴ حتی مسئولی نیامد که بگوید شما اصلا تولیدی دارید یا نه؟ اساسا برای کسی تولید محصولات ما اهمیت نداشت که بخواهند پیگیر مشکلات پیش آمده باشند! ما با تولورانس 6هزار میلی متر و با جیب خالی محصول خود را تولید کردیم اما هیچ کس متوجه اهمیت کار ما نشد !

هر کاری در این مدت توانستیم کردیم از نامه نگاری به مسئولین استانی تا کشوری، اما گوش شنوا و دل دردمندی برای حل مشکلات خود نیافتیم و مجبور شدیم تعطیلی واحدمان را رسما اعلام کنیم. هرچه قدر فریاد زدیم جلوی واردات این محصولات بی کیفیت چینی را بگیرید و یا حداقل سود حقوق آن را از ۱۵ درصد به ۳۵ درصد برسانید اما صدای حمایتگری را نشنیدیم  واتفاقا آقایان فریاد می زدند و می گفتند ما نمی توانیم چنین ظلمی به چینی ها بکنیم!

 

0000ممم

سالی یک میلیون صرفه جویی ارزی و اشتغال 40 تا 50 کارگر را از بین بردند!

او در مورد صرفه جویی ارزی و اشتغالی که واحد تولیدی اش داشت هم برایمان توضیح داد و گفت: کار ما قرار دادن ما اینگربوکس در فر اجاق گاز جوجه گردان بود که  سالی یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی را عاید کشور می کرد و برای نزدیک به  40 تا 50 کارگر هم  شغل ایجاد شده بود.

 دغدغه بیشنر این تولید کننده، سرنوشت کارگرانی بود که ۳۰ سال در این واحد آموزش دیدند و امروز همه آنها بیکار شدند .

این تولید کننده الکترومتور از دو محصول 12ولت دی سی و تایمربزرگ  به عنوان دو محصول تولیدی دیگر خود که تماما داخلی بودند هم نام برد که  به سرنوشت الکتروموتور دچار شدند و با بی توجهی مسئولین چراغ تولید شان خاموش شد.

تولید کننده ای که درجنگ اقتصادی تنها ماند!

او با گلایه از سیاستهای بانکی کشور گفت: در زمانی که تحریمای بی رحمانه دست به گریبان تولید کشور است همه قسمتها باید برای نجات تولید و پیشرفت کشور تلاش کننند اما بانکها، تولید کنندگان را تنها گذاشتند و با گرفتن سود و جریمه تاخیر بالا باعث شدند تولید کنندگانی که در این جنگ اقتصادی محصولاتشان فروش نرفته به بانک مقروض شوند.

او ادامه داد: 1میلیون 200 هزار موتور واحد ما  در خرداد 92 فروخته نشد و این باعث شد ما نتوانیم طلب خود به بانکها

را پرداخت کنیم و همین بهره بانکی  باعث شد بدهی ۶۰۰ میلیون تومانی ما به بانک به یک میلیارد و۲۰۰ میلیون تبدیل شود.که این یعنی سر بریدن تولید در کشور.

 مهندس پور داخلی گفت: زمانی که ترکیه با مشکل اقتصادی مواجه شد ابتدا بانکها بهره بانکی واحدهای تولید خود را برداشتند و گفتند تنها اصل بدهی را در بازه ۳۰ ساله پرداخت کنند و همین همدلی و همکاری بخشهای مختلف کشورشان باعث شد امروز به رشد بالای ۵درصد اقتصادی برسند.

ناامید از دستگاههای دولتی شدیم/ تنها امیدمان به سپاه است

این تولید کننده  تنها واحد الکتروموتور در مورد راه برون رفت از این وضعیت گفت: اگر میلیاردها سرمایه در گردش هم به ما بدهند تا وقتی جلوی واردات را نگیرند مشکلی حل نمی شود که این هم در شرایط فعلی غیر ممکن است چون چین در ازای خرید نفت تنها حاضر است محصولات خود را به کشور ما دهد

او با نامیدی از تمام دستگاههای دولتی و اداره صنعت و معدن گفت: تنها چاره کار می تواند به دست سپاه صورت گیرد و با دغدغه ای که در این زمینه دارد محصولات ما را  بخرد تا بتوانیم تولیدات خود را شروع کنیم.

سوریه بازاراصلی محصولاتمان بود

او در مورد قیمت محصولات تولیدی خودگفت: محصولاتی که ما تولید می کردیم بسیار با کیفیت بود که اصلا قابل مقایسه با تولیدات بی کیفیت چینی نبود و با اینکه قیمت ما بالاتر از محصولات چینی بود اما شرکتهایی که به کیفیت بها می دادند حاضر بودند پول بیشتر دهند و از ما بخرند ولی رکود بازار باعث شد تا انها نتوانند محصولات را در بازار به فروش برسانند و همین اثر منفی بر تولیدات ما گذاشت.

سوریه مهترین خریدار و وارد کننده تولیدات کارخانه مهندس پورداخلی بود  که در پایان این گفتگو وی  ابراز امیدواری کرد با حل شدن بحران این کشورو بازگشت آرامش صادرات محصولاتش از سر گرفته بشود.

گزارش؛ هاشمی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018