مسئولان اتحادیه‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در میزگرد « 16 آذر و نشاط سیاسی دانشگاه در چله انقلاب» به بررسی موانع پیش روی جنبش دانشجویی و تاثیرگذاری این جریان پرداختند

به گزارش دانشجوسلام؛ به نقل از فارس،  به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو میزگرد « 16 آذر و نشاط سیاسی دانشگاه در چله انقلاب» با حضور مسئولان اتحادیه‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی توسط خبرگزاری فارس برگزار شد.

* علیرغم تاکید رهبر انقلاب برخی در مقابل ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه مقاومت می کنند

آرش افسری‌نژاد دبیر کل اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی درباره تاثیرگذاری جنبش دانشجویی گفت: تداوم تاثیر‌گذاری جنبش دانشجویی و نقش آن در تمامی زمینه‌ها اعم از اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و تحولات جامعه موضوعی انکار ناپذیر است.

وی افزود: دانشجو و جنبش دانشجویی، قلب تپنده جامعه اند، مجموعه‌ای متشکل از قشر جوان، فرهیخته و فعال جامعه که همواره در فراز و نشیب‌های سیاسی و اجتماعی نقش بسزایی داشته اند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: امروزه نیز جنبش دانشجویی ایران به عنوان پویاترین اقشار و گروه‌های جامعه، با تولید تفکر، اندیشه و ابتکار عمل باید در کنار مسئولین برای عبور از بحران ها سپهسالاران جریان های اجتماعی و سیاسی باشند.

افسری نژاد درباره وضعیت تشکل ها و اتحادیه های دانشجویی بعد از تغییرات در دانشگاه آزاد هم گفت: در هر حال تغییر و تحول در هر سازمان، می‌تواند بر زیر مجموعه‌های آن سازمان تاثیرات مثبت یا منفی داشته باشد. فعالیت در زمان چنین پیش آمدهایی مستلزم تلاش و پویایی بیشتر برای رسیدن به ثبات، بهتر شدن و یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت پیشین است.

وی گفت: البته در دانشگاه آزاد با توجه به تغییرات مجدد در فاصله‌های کوتاه اعلام نظر قطعی از وضعیت کنونی قطعا نیازمند زمان بیشتری است.

دبیر کل اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاد  در پاسخ به این سوال که آیا جنبش دانشجویی در صحنه سیاسی افول داشته؟ تصریح کرد: متاسفانه سطح دانشگاه دانشگاه‌ها از نشاط و پویایی قبل برخوردار نیست و علت آن هم سیاست‌های غلط آموزشی که دانشجویان بیشتر به سمت مدرک گرایی رفتنه اند در صورتی که اشتباه است.

وی افزود:‌امام خمینی (ره)در خصوص فضای دانشگاه می‌فرمایند: « دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود . دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند دانشگاه بد یک ملت را به عقب می زند.» این فراز از سخنان حضرت امام خمینی به خوبی اهمیت و جایگاه والای دانشگاه را نشان می دهد.

افسری‌نژاد ادامه داد: متاسفانه سیاست‌های غلطی که در خصوص جنبش های دانشجویی بالاخص در زمینه سیاسی انجام گرفت، حرکت های سیاسی جنبش دانشجویی تا حدودی رو به انفعال رفت، به طوری که هنوز هم برخی مواردی در مقابل تغییر این روند حتی با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید بر ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه ها، مقاومت می کنند تا وجه سیاسی جنبش دانشجویی روز به روز کمرنگ تر شود و جنبش از پرسش گری و مطالبات فاصله بگیرد.

وی در خصوص راه برون رفت از این وضعیت گفت: راه برون رفت از این موضوع توجه بیشتر مسئولان و تشکل ها به برگزاری تریبون ها، همایش‌ها و کرسی‌های آزاد اندیشی است که مقام معظم رهبری نیز بر برگزاری این مراسمات تاکید ویژه ای دارند.

وی اظهار داشت: ما باتوجه پیش رو بودن سالروز 16 آذر و روز دانشجو که منقش به خون سه شهید دانشجو است، امید داریم که جنبش دانشجویی به اصل خود باز گردد.

افسری نژاد درباره موانع سر راه تشکل های دانشجویی هم اظهار داشت: عدم هدفگذاری‌های کوتاه مدت و بلند مدت که موجب ناامیدی می شود یکی از این موانع است.

دبیر کل اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاد گفت: تنبلی و رخوت در رسیدن به اهداف عدم حمایت و توجه مسئولین و استفاده از ظرفیت دانشجویان، عدم استقلال و وابستگی به جریانات خارج از دانشگاه، عدم خودباوری و تلاش، فاصله گرفتن از پرسش و مطالبه گری که رسالت اصلی تشکلهای دانشجویی است و مرگ آرمان‌ها هم از موانع دیگری است که در میسر تشکل‌های دانشجویی قرار دارد.

*  تاثیرگذاری جنبش دانشجویی در حل معضلات جامعه/ جنبش دانشجویی پیش‌قراول جریان سازی‌ها

حسن بکتاشی دبیر اتحادیه سازمان اسلامی دانشجویان ایران دانشگاه آزاد اسلامی در مورد تاثیرگذاری جنبش دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی از آغاز فعالیت خود همواره پیش قراول جریان سازی های عظیم سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در سطح کلان کشوری و دانشگاهی بوده است.

وی ادامه داد:‌حال این تاثیر گذاری در طول زمان دچار فراز و نشیب های بسیاری شده است. در دورانی گوشه ای از این جریانات به گونه ای عمل کرده اند که باعث افول مقطعی جریانات جنبش دانشجویی شده اند و حتی شاهد بوده ایم که بعدها از درون این جریانات اپوزیسیون خارج نشین نیز شکل گرفته است.

بکتاشی افزود: اما همواره بدنه بیدار و هوشیار جنبش دانشجویی سبب شده که گذر از این گردنه ها و دست انداز‌ها باعث هرچه قدرتمندتر شدن این جریانات مخلص دانشجویی شود و این جنبش دانشجویی باشد که در جامعه پرچم عدالت خواهی و حق طلبی را سرافراز نگه دارد.

 دبیر اتحادیه سازمان اسلامی دانشجویان ایران دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: امروزه به واقع شاهد جایگاه بالای تاثیرگذاری این جریانات در حل معضلات و مشکلات جامعه هستیم، به گونه ای که این اقدامات سبب اعتماد روزافزون بدنه دانشجویی و آحاد مردمی به این افسران پیشرو در عرصه عدالت خواهی شده است.

وی  درباره وضعیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد هم  یادآور شد: تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همواره از نبود آموزش‌های مبتنی بر نیازهای روز تشکیلاتی و سیاسی رنج برده‌اند،که با برنامه ریزی‌های انجام شده سعی شده است این مشکل در حد توان مرتفع شود.

بکتاشی هم تاکید کرد: تغیر قوانین و سردرگمی فعالین تشکیلاتی دانشگاه آزاد اسلامی باعث گلایه این افراد شده است که حل مشکلات این افراد می‌تواند گام بسزایی در حرکت دوچندان جنبش دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی با این ظرفیت عظیم بردارد.

* باید مانع نفوذ جریان های سیاسی در تشکل‌های داشنجویی شویم/ فضای فعالیت دانشجویان انقلابی در دانشگاه آزاد مهیاتر شده

کیوان عاصم دبیرکل اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در میزگردی که با عنوان « 16 آذر و نشاط سیاسی دانشگاه در چله انقلاب» درباره تاثیرگذاری جنبش دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با جوانان و دانشجویان دارد و و جود روحیه مطالبه گری و حفظ استقلالی که دارد در همه برهه‌های زمانی تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: نمونه‌های بارز درباره تاثیرگذاری جنبش دانشجویی را در بزنگاه های مختلف کشور به وضوح می‌توان مشاهده کرد لذا شرایط کنونی کشور نیز از این امر مستثنا نیست.

عاصم یادآور شد:‌جنبش دانشجویی همواره بیدار است و اتفاقات پیرامون خود را رصد و پیرامون آن موضع گیری می‌کند، در این بین وظیفه مسئولان است که در راستای عمل به فرمایش رهبری مبنی بر حضور مسئولان در دانشگاه ها و پاسخگویی آنها به انتقادات دانشجویان، به این امر اهتمام ویژه داشته و نگاهشان به جوان و دانشجو به عنوان فرصت برای کشور باشد نه معضل.

این فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اظهار داشت: بعد از تغییرات در دانشگاه آزاد اسلامی فضا برای دانشجویانی که دغدغه انقلاب و نظام دارند مهیاتر شده است لذا دانشجویان بایستی با سرلوحه قراردادن ۲۵ توصیه مقام معظم رهبری به صورت آتش به اختیار وارد جنبش دانشجویی شده و برای پویاتر شدن تشکل های دانشجویی تلاش کنند.

وی ضمن تاکید بر استقلال جنبش دانشجویی تصریح کرد: جنبش دانشجویی همواره مستقل است لذا نمی‌تواند در صحنه های سیاسی مختلف افول داشته باشد این جنبش با پشتوانه دانشجویان در جهت رسیدن به اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌است.

دبیرکل اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در خاتمه گفت: تشکل های دانشجویی باید در همه زمینه ها با حفظ استقلال خود مانع نفوذ احزاب و جریان های سیاسی در تشکل ها و استفاده ابزاری از انها شوند این مهم سم مهلکی بر فعالیت های دانشجویی است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018