در حال حاضر وضعیت نظامی سوریه به‌شدت پیچیده شده و هر حرکت نا به‌جایی می‌تواند آتش جنگ را بیش‌ از پیش شعله‌ورتر کند. امریکایی ها به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در صدد هستند تا مانع از پیشروی های این کشور در میدان جنگ شوند.


به گزارش دانشجوسلام؛ در اسفندماه سال ۹۶ نیرو‌های سوری اقدام به انجام چند عملیات در غوطه شرقی دمشق به‌ منظور پاک‌سازی تروریست‌ها از این مناطق کردند. این عملیات که با پیشروی سریع نیرو‌های دولتی سوریه روبه‌رو بود توانست نیرو‌های تروریستی موردحمایت آمریکایی‌ها را در نزدیکی پایتخت سوریه تحت‌فشار بگذارد. پیش‌ازاین طرفین درگیری بر توافق آتش‌بس تأکید کرده بودند، اما مبارزه با تروریست‌ها جز این توافق محسوب نمی‌شد.

اما پیشروی سریع ارتش سوریه در غوطه شرقی به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان متوقف و امریکا و اروپا شروع به اقدامات سیاسی و رسانه‌ای علیه سوریه و نیرو‌های ضد تروریستی این کشور کردند.

متهم کردن سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی در حال صورت می‌گیرد که پیش‌ازاین، بشار اسد در توافقی که در سال ۹۲ صورت گرفت تمام سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین‌المللی از بین برده بود. ازاین‌رو و پس از ادعای مجدد آمریکایی‌ها در خصوص استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی «بشار اسد» یک ماه پیش در جمع هیئت ایرانی گفت: «موضوع تسلیحات شیمیایی به یکی از مدخل‌های دیکشنری دروغ‌های غرب تبدیل‌شده است. این امر صرفاً نوعی تهدید است که برای فراهم کردن بهانه به‌منظور انجام حملات هوایی به نیرو‌های ارتش سوریه مورداستفاده قرار می‌گیرد.»

ادعای استفاده از سلاح شیمیایی هرچند این اقدام با واکنش شدید مقامات سیاسی روسیه و امریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد هم شد، اما آمریکایی‌ها در تلاش هستند که برای جلوگیری از پیشروی‌های بیشتر ارتش سوریه، علیه این کشور اقدام نظامی صورت دهند.

طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا، ناو هواپیمابر «یواس‌اس هری اس. ترومن» امروز چهارشنبه برای انجام عملیات در خاورمیانه و اروپا، در منطقه مستقر خواهد شد. ناو هواپیمابر مذکور با همراهی هفت کشتی تهاجمی مسلح به موشک‌های کروز و ۶۵۰۰ ملوان در حال حرکت است

هم‌چنین ناوشکن «یواس‌اس دونالد کوک» نیز که مسلح به ۶۰ موشک هدایت‌شونده تام هاوک است قبرس را ترک کرده و در حال حرکت به سمت شرق خاورمیانه است.

تحرکات نظامی مذکور در شرایطی انجام می‌شود که کاخ سفید به استفاده از گزینه نظامی علیه سوریه به بهانه حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما واقع در سوریه تهدید کرده است.

از سویی دیگر کارشناسان مرکز کنترل ترافیک هوایی اروپا اعلام کردند که نیرو‌های نظامی فرانسه و انگلیس ممکن است ظرف سه روز آینده به یک حمله موشکی قریب‌الوقوع علیه سوریه دست بزنند. هم‌چنین سازمان هواپیمایی اروپا با انتشار یک بیانیه هواپیما‌های غیرنظامی را طی ۷۲ ساعت آینده از پرواز بر فراز سواحل شرقی مدیترانه و سوریه بر حذر داشت.

249075 169

در حال حاضر هیچ پروازی بر آسمان سوریه صورت نمی‌گیرد

آماده‌باش جنگی پایگاه‌های روسیه در اروپا

تهدید نظامی آمریکایی هم با واکنش تند مقامات روسی مواجهه شده است. پایگاه آمریکایی فاکس نیوز هم گزارش داده است که پایگاه‌های پدافند «اس ۴۰۰» شرق اروپا به حالت آماده‌باش کامل جنگی درآمدند و هیچ موشکی امکان عبور از خاک اروپا به مقصد سوریه را ندارد. برخی منابع خبری می‌گویند که روسیه برای اولین بار هواپیما‌های پیشرفته ضد زیردریایی خود را در سوریه مستقر کرده است. روسیه به‌صراحت عنوان کرده که در صورت اقدام نظامی علیه دمشق به آن پاسخ می‌دهد.

وبگاه انگلیسی گاردین هم‌سطح تنش‌ها را بسیار بالا ارزیابی کرده است و گفته حمله موشکی احتمالی آمریکا به سوریه اقدامی بسیار خطرناک است و ممکن است به رویارویی روسیه و آمریکا بیانجامد. این سایت انگلیسی همچنین تأکید کرده که روابط آمریکا روسیه پس از بحران کوبا در بدترین شرایط قرار دارد.

 

249076 565

گاردین: مقامات روسی از برخورد نظامی با آمریکا بر سر سوریه هشدار می‌دهند

آماده‌باش کامل ارتش سوریه

طی این تهدیدات نظامی رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته: نیرو‌های نظام سوریه و نیرو‌های هم‌پیمان از دو شب گذشته در راستای رویارویی با حملات احتمالی که غربی‌ها علیه سوریه تهدید کرده‌اند، به حالت آماده‌باش درآمده و به این وضعیت ادامه می‌دهند.

رامی عبدالرحمان هم‌چنین تأکید کرد: فرماندهی ستاد ارتش سوریه از اواسط نیمه‌شب گذشته به مدت ۷۲ ساعت تمامی بخش‌های نظامی را به حالت آماده‌باش درآورده است. فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی در تمامی مناطق تحت کنترل دولت سوریه ازجمله دمشق در آماده‌باش و تحت تدابیر امنیتی هستند.

وضعیت ایران
دنبال حمله یکشنبه‌شب (۱۹ فروردین‌ماه) به فرودگاه تیفور سوریه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند جنگنده اف ۱۵ اسرائیلی به فرودگاه نظامی تیفور حمله و ۸ فروند موشک به سمت این فرودگاه شلیک کردند که ۳ موشک به هدف اصابت کرده و ۵ موشک رهگیری و منهدم شدند.

در این حمله غافلگیرانه از سوی صهیونیست‌ها متأسفانه ۷ تن از مستشاران نظامی ایران به شهادت رسیدند. بر اساس شنیده‌ها از منابع غیررسمی این نیرو‌ها از کارکنان هوافضای سپاه بودند که چندی پیش یکی از جنگنده‌های صهیونیست‌ها را بر فراز آسمان سوریه رهگیری و منهدم کردند.

249072 314


اولین تصاویرمنتشر شده از محل شهادت مستشاران نظامی ایران در سوریه

صهیونیست‌ها از تأسیس پایگاه نظامی ایران در سوریه بیمناک هستند. چراکه پیش‌ازاین نیز در سال ۹۳ حمله‌ای به همین منظور در منطقه القنیطره داشتند که منجر به شهادت سردار «الله دادی» فرمانده سپاه یزد شد.

ترس از تأسیس پایگاه نظامی ایران در سوریه به‌عنوان یک تهدید بسیار جدی از سوی صهیونیست‌ها تلقی شده است. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، «آویگدور لیبرمن» حین دیدار از منطقه «قصرین» در شمال سرزمین‌های اشغالی و نزدیک مرز با سوریه با ادامه موضع‌گیری مبهم در قبال حمله هوایی بامداد دوشنبه به پایگاه «تی-۴» سوریه که بامداد دوشنبه صورت گرفت، گفت: «یک مورد را به‌یقین می‌دانم، به هر قیمتی که شده، اجازه تأسیس پایگاه نظامی ایران را در سوریه نمی‌دهیم. ما گزینه‌ای دیگری نداریم.»

وی ادامه داد: «پذیرش پایگاه نظامی ایران در سوریه، قبول این است که آن‌ها حلقه‌ای دور گردن ما بیندازند (و راه تنفس ما را ببندند). نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.»

اما حمله به صهیونیست‌ها به مستشاران نظامی ایران با واکنش جدی از سوی مقامات سیاسی کشورمان مواجه شد و در همین باره دکتر علی‌اکبر ولایتی بامداد سه‌شنبه در گفت‌وگو با و واحد مرکزی خبر و ایرنا در دمشق با اشاره به جنایت صهیونیست‌ها علیه نیرو‌های سوری و مدافعان حرم در فرودگاه تیفور (تی ۴) حمص، خاطرنشان کرده، این جنایت قطعاً بدون پاسخ نخواهد ماند. این صحبت ولایتی با ترس مقامات اسرائیلی مواجه شده است و آن‌ها سطح تهدیدات امنیتی خود را به بالاترین سطح رسانده‌اند. در همین باره روزنامه «هاآرتص» هم دراین‌باره گزارش داده که اسرائیل تهدیدات ایران را بسیار جدی گرفته است.249078 285

وبگاه هاآرتص اسرائیل از نگرانی شدید صهیونیست ها در خصوص اقدام متقابل ایران می گوید

بنا بر گزارش منابع غیررسمی پیش‌ازاین ایران در حمله‌ای که به نیروهایش در القنیطره صورت گرفت و موجب به شهادت رسیدن سردار الله دادی شد در مرز اسرائیل و با همکاری حزب‌الله لبنان عملیاتی را انجام داد که موجب کشته شدن ۱۷ نظامی صهیونیست شد.

در حمله صورت گرفته و بر اساس بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، حمله حزب‌الله گردان تسبار» از تیپ گولانی را که از زبده‌ترین عناصر این رژیم تشکیل‌شده است، هدف قرار داده است. شبکه المیادین اعلام کرد که در بین کشته‌شدگان اسرائیل فرمانده یک گردان تیپ گولانی به چشم می‌خورد.

هم‌چنین شبکه دو اسرائیل اعلام کرد که فرمانده یک گروهان از «تیپ جفعاتی» در بین کشته‌شدگان عملیات حزب‌الله در مزارع اشغالی شبعا است.

حالا باید دید که واکنش ایران به حرکت صهیونیست‌ها چه خواهد بود. در حال حاضر وضعیت نظامی سوریه به‌شدت پیچیده شده و هر حرکت نا به‌جایی می‌تواند آتش جنگ را بیش‌ازپیش شعله‌ورتر کند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو- محسن نیک‌پی

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018