رییس دانشگاه گلستان و دبیر جامعه اسلامی  این دانشگاه هر یک از الزامات رفتارهای یکدیگر  در قبال مسائل و رویدادهای دانشگاه گفتند و بر رفتارهای عادلانه و به دور از نگاههای سیاسی تاکید کردند.

به گزارش دانشجو سلام ؛ دانشجویان به عنوان قشر پیشتاز جامعه همواره در خط  مقدم  تصمیم گیری و راهنمایی جامعه می بایست عمل کنند در این بین تشکلهای دانشجویی به عنوان نخبگان علمبی فرهنگی سیاسی وظیفه هدایتگری و خط دهی بیشتری دارند.

و همانگونه که مقام معظم رهبری  خطاب به مسئولین  تاکید داشتند می بایست قدر نیروهای مومن و انقلابی را دانست چرا که در مواقع خطر این نیروهای مومن و حزب الهی هستند که جلودار در عرصه خطرند و کشور و نظام را حفظ می کنند.

انتقاداتی که این جوانان به مدیران وارد می کنند مطمعنا  دلسوزانه و از سر خیر خواهیست که باید از آن استقبال کرد.

البته این را نیز نباید از نظر دور داشت که دایره انقلابی گری را نباید محدود به جریان و یا افراد خاص کرد.

یکی از وظایف تشکلها حفظ استقلال فکری و  مطالبه گری است و باید مواظب باشند  ناخواسته  طعمه جریانات و گروههای سیاسی قرار نگیرند.

 برخی تشکلهای دانشجویی معتقدند فضای کافی برای انجام فعالیتهای خود در دانشگاه را ندارند و بعضا‌ً تبعیضهایی بین جریانات تشکلهای همسو و منتقد سیاسی  دولت از طرف مسئولین دانشگاه اتفاق می افتد.

یکی از تشکلهای دانشجویی منتقد به وضع موجود دانشگاه ،جامعه اسلامی دانشگاه گلستان  می باشد.

  دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: تشکل جامعه اسلامی  تشکلی ولایی و ارزشی است که   در سطح استان تنها در این دانشگاه تاسیس شده و فعالیت می کند.

احسان سلیمانپور با انتقاد از برخوردهای تبیعض آمیز مسئولین در برخورد تشکلهای همسو و منتقد دولت گفت: با وجودیکه رییس دانشگاه سعی دارد نگاه حزبی خود را در برنامه اعمال نکند اما برخی مسئولین مربوطه کارشکنی هایی در مواجهه با تشکلهای انقلابی دارند.

وی معتقد بود با وجودیکه سطح برنامه های جامعه اسلامی از تشکل اصلاح طلب دانشگاه بالاتر است اما اجازه فعالیت آزادانه به آن داده نمی شود و در واقع اجازه همکاری از دانشجویان ارزشی گرفته شده است.

 وی ادامه داد: به نظر من مسئولین دانشگاه با عنوان و برند تشکلها مشکل دارند و با بهانه های واهی مانع برگزاری برخی برنامه ها از سوی تشکلها ی ارزشی می شوند.

وی به عنوان مثال به مراسم  جشن شب یلدا که از سوی جامعه اسلامی پیشنهاد داده شد اشاره کرد و گفت: باو جودیکه در اساسنامه تشکلها منعی برای برگزاری مراسمات فرهنگی سیاسی و.. نیامده اما به دلایل واهی و اینکه این گونه برنامه فرهنگی هنری در حیطه وظایف شما نیست کارشکنی هایی در برگزاری آن انجام شد که البته سرانجام با همه این مشکلات و موانع توانستیم این برنامه را اجرا کنیم.

 دبیر جامعه اسلامی دانشگاه گلستان تصریح کرد: در نظر داشتیم فرودین ماه سال جاری  کارگاه آموزش شعر حماسی با همکاری کانون شعر و ادب برگزار کنیم ولی متاسفانه حتی اجازه ندادند درخواست آن را مطرح کنیم.

این فعال دانشجویی معتقد بود این محدودیتها برای تشکل  دانشجویی همسو وجود ندارد و در اجرا و استقبال از مهمانان برنامه های آنان از سوی مسئولین دانشگاه همراهی و همکاری بیشتری دیده می شود.

سلیمانپور گفت: تشکلهای دیگر در دانشگاه به هر دلیلی شاید این توان و یا مطالبه را در برگزاری برخی برنامه ها نداشته باشند و در این بین  متاسفانه از تشکلهای خلاق و با انگیزه نیز انتظار دارند مانند آنان عمل کنند که این مسئله غیر معقول و شدنی نیست.

وی مدعی بود : هزینه های که به صورت تن خواه برای اداره تشکلها باید داده شود در اختیار آنان قرار داده نمی شود.

در ادامه خبرنگار ما دیدگاه «دکتر یغمایی» رییس دانشگاه گلستان را در مورد این مسائل جویا شد.

وی در پاسخ به این انتقادها گفت:  بنده منکربرخی کمبودها و کاستی ها در دانشگاه نیستم  چرا که این دانشگاه تازه تاسیس است و متاسفانه بودجه های آن هم محدود است.

یغمایی هر گونه برخورد سیاسی با تشکلها را رد گرفت و گفت: متاسفانه برخی تشکلها می خواهند با تکیه بر  مشکلات صنفی آن  به چالشی سیاسی تبدیل کنند که نباید این اجازه داده شود که از مشکلات صنفی بهره برداری سیاسی کنند.

وی  در پاسخ به ممانعت از فعالیتهای فرهنگی هنری تشکلها نیز توضیح داد: به دلیل وجود کانونهای مختلف در دانشگاه و سرانه محدود بودجه برای فعالیت آن اگر بخواهیم برنامه های هنری را به تشکلها واگذار کنیم موجب اعتراض سایر دانشجوها و کانونها قرار می گیریم.

وی در رابطه با اینکه آیا تشکلها می توانند برنامه مشترک با کانونها انجام دهند توضیحی نداد، چرا که این اعتراضی بود که از سوی احسانپور مطرح شده بود.

یغمایی همچنین ادامه داد: بهتر است هر کانون و تشکلی در چار چوب وظایف خود عمل نماید چون تشکلهای سیاسی می خواهند برنامه هنری و فرهنگی را نیز در راستای سیاست فکری خود مدیریت کنند که به نظر این کار درستی نیست.

البته نماینده جامعه اسلامی به دلیل اینکه ممانعتی در اساس نامه و چارچوب وظایف تشکلها در این خصوص مطرح نشده این دلیل رییس دانشگاه را قابل قبول نمی دانست و گفت: باید فضای آزاد برای عملی کردن مطالبات و در خواستهای قانونی  تشکلها در دانشگاه  صورت گیرد که متاسفانه این فضا  در دانشگاه گلستان مهیا نیست.

رییس دانشگاه گلستان برگزاری جلسه سخنرانی احمد مازنی را یک از مصادیق فعالیت آزاد  تشکلها خواند و گفت: با وجود فشارهای مختلف از سوی برخی جریانات به دلیل اینکه این سخنرانی دارای مجوز قانونی بود آن را در دانشگاه به خوبی برگزار کردیم و مورد استقبال دانشجویان نیز قرار گرفت.

به هرحال با تمام این توضیحات دانشجویان به وضع موجود اعتراضاتی دارند و معتقدند باید فضای همکاری و تعامل بدون در نظر گرفتن هر گونه نگاه سیاسی و حزبی برای همگان به طور مساوی فراهم شود.

امیدواریم در سال جدید فضای همدلی و تعامل بیشتر در تمام دانشگاهها اتفاق بیفتد و دانشجویان به عنوان افسران جنگ نرم بتوانند با بهره گیری از راهنماییهای اساتید و پیشکسوتان به رسالت واقعی خود عمل کنند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018