ماجرای مریم، نمونه کوچکی از بسیاری مهاجرت هاست که توسط دانشجویان نخبه ایرانی صورت می پذیرد. نخبه ای که در آمریکا حتی بیمه درمانی هم نداشت و مجبور به تشکیل کمپین برای هزینه های درمانی خود شد. زندگی در آمریکا شرایطی را فراهم کرد که حتی به پدر مریم اجازه سفر به این کشور را ندادند و حالا نخبه جوان ایرانی در غربت، مشقت های فراوان را تحمل و برای همیشه مهاجر شد.

به گزارش دانشجو سلام به نقل از راه دانا؛ همه چیز خوب پیش رفته بود. همین زمستان گذشته دکتر به صورتش لبخند زده و گفته بود: «دیدی سرطان را شکست دادی؟ هیچ اثری از سرطان سینه در بدنت نیست.» «مریم» هم خندیده و به همسرش گفته بود: «احساس می‌کنم آن قدر قوی شده‌ام که اگر ده بار دیگر سرطان برگردد، باز هم می‌جنگم و آن را شکست می‌دهم.»اما هرگز فکرش را نمی‌کرده به همین زودی دوباره سر و کله سرطان در زندگی‎اش پیدا شود: «با خودم می‌گفتم یک سال پی گیری‌های درمانی و شیمی‌درمانی، حسابی من را از زندگی نرمال دور کرده است. باید سریع برگردم، از همه جا عقب مانده‌ام. کارم را که به خاطر بیماری رها کرده بودم، دوباره از سر گرفتم.

کالج را هم که از زمان شیمی‌‌درمانی و با همه سختی‌هایش شروع کرده بودم، ادامه می‌دادم و از این که به روزهای عادی زندگی برگشته‌ام، خوشحال بودم.»اما این وضعیت عادی پنج ماه بیش تر دوام نداشت.

کمردرد امان مریم را می‌برد: «قبلا هم کمردرد داشتم اما به شکل دایمی نبود. وقتی موضوع را با پزشکان درمیان گذاشتم، گفت احتمالا از عوارض شیمی‌درمانی و پرتو درمانی است.

می‌گفتند تو خیلی جوانی و احتمال این‌که دوباره سرطان باشد، بسیار کم است. اما ماه پیش از شدت کمردرد نمی‌توانستم قدم از قدم بردارم.» وقتی خودش را به دکتر می‌رساند، انواع سی تی اسکن و آزمایش‌ها انجام می‌شود و بعدازظهر همان روز دکتر پای تلفن درباره جواب آزمایش با او حرف می‌زند: «گفتند در دو تا از مهره‌های کمر یک زایده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد سرطان برگشته است و این زائده باعث شده یکی از مهره‌های کمرم شکستگی پیدا کند و درد وحشتناک به دلیل آن شکستگی است.»

مریم در آن لحظه اصلا حرفش درباره شکست سرطان یادش نمی آید و دوباره شوکه می‌شود؛ درست مثل زمستان سال 94 که جواب آزمایش ماموگرافی را گرفته و متوجه شده بود که توده داخل سینه‌اش یک غده سرطانی است که تا زیر بغل‌ او ریشه دوانده است: «اصلا قبول کردنش کار آسانی نیست. همه خشم و اضطراب و عصبانیت دوباره سراغم آمد و این قدر تمام بدنم می‌لرزید که همسرم فکر می‌کرد الان است که سکته کنم.»

با این حال، مثل دفعه قبل، همه‌چیز را قبول کرده و قرار نیست تسلیم شود. مریم حدود پنج سال پیش همراه همسرش به امریکا مهاجرت کرده و دو سال پیش متوجه توده کوچکی در سینه‌اش می‌شود. ابتدا تصور می‌کند چیز مهمی نیست اما جواب آزمایش‌ها نشان می دهند ابتلای او به سرطان سینه محرز است.

درمان‌ها به شکل اورژانسی شروع شدند؛ اول جراحی سینه و بعد شیمی‌درمانی. مریم بیمه درمانی نداشت. او و همسرش برای درمان زیر قرض زیادی رفتند اما نه بیماری و نه قرض، هیچ‌کدام آن‌ها را مایوس نکرد.مرکز تندرستی و حقوق بشر که به همت دکتر «کاویان میلانی» تاسیس شده است، کمپینی با نام «مریم» راه انداخت و از مردم خواست به او کمک کنند تا با خاطری آسوده‌تر مراحل درمان را طی کند.

مریم هم با موها و ابروهای ریخته جلوی دوربین نشست و از بیماری‌ خود برای مردم حرف زد.کمپین مریم خیلی زود جواب داد و او توانست قرض‌هایش را بپردازد و با تمام توان به بهبودی‌ خود بیاندیشد.

افراد زیادی با حرف‌های او از  بیماری سرطان پستان آگاه شدند. خیلی‌ از بیماران و خانواده‌هایشان هنوز هم با مریم در ارتباط هستند و از او درباره درمان، عوارض دارویی و... سوال می‌کنند. حالا مریم دوباره گرفتار سرطان شده است. این بار مهره‌های کمرش درگیر شده اند.

او دوباره کارش را رها کرده و با خودش قرار گذاشته است این بار هم سرطان را شکست دهد: «من الان یک نوع پرتودرمانی جدید را شروع کردم. این پرتودرمانی یک نوع اشعه است که مثل جراحی عمل می‌کند و برای جاهایی مثل داخل استخوان که جراحی غیر ممکن است، استفاده می‌شود.»

او گمان می‌کند که این نوع پرتو درمانی عوارض شیمی‌درمانی قبل را ندارد: «سری اول، داروهای آنتی‌بادی استفاده می‌کردم که روی همه سلول ها تاثیر می‌گذارند. این داروها رشد همه سلول هایی که سریع رشد می‌کنند  را متوقف می‌کند اما داروی شیمی درمانی جدید فقط روی سلول های هدف تاثیر می‌گذارد و جلوی پیشرفت سلول های سرطانی را می‌گیرد. به خاطر همین، عوارض مو ریختن و... را کم تر و خستگی و زخم‌های دهانی و... را دارد اما عوارض وحشتناک داروی قبلی را ندارد.»

او روز گذشته یک جراحی را هم پشت سر گذاشته و تخمدان‌هایش را درآورده است: «سلول‌های سرطانی من از هورمون تغذیه می‌کردند و به خاطر همین موضوع من خواستم منبع هورمون را که تخمدان‌ها است، در بیاورم.»مریم از روزی که به این بیماری مبتلا شده، مدام در حال تحقیق و خواندن مقاله درباره انواع سرطان است.

او موقع ویزیت دکتر هم همه سوالاتش را می‌پرسد و از دکتر می‌خواهد که مقالات و سایت‌های معتبر پزشکی را معرفی کند.مریم حالا هم بی‎کار ننشسته؛ او در یک ماه گذشته سه ویدیو ساخته و از برگشت بیماری‌ خود، راه‎های درمان و آن‏چه بر وی می‌گذرد برای مخاطبانش در صفحه فیس بوک و اینستاگرام خود صحبت کرده است.

چند بار هم در گروه‌های اینترنتی بیماران داخل ایران شرکت کرده و موضوعی که آزارش داده، باورهای غلط بیماران و خانواده‌های آن‌ها بوده است: «من بیش تر با کسانی که سرطان پستان دارند یا یکی از نزدیکانشان مبتلا به سرطان پستان است، در ارتباط بودم و متوجه شدم در بسیاری موارد، زنان مبتلا به سرطان پستان در ایران مورد ظلم مضاعف قرار می‌گیرند؛ مثلا دوستی می‌گفت در دوره شیمی‌درمانی به مادرم که مبتلا به سرطان سینه بود، اجازه نمی‌دادم بدون روسری یا کلاه‌گیس خودش را در آیینه ببیند.

ما بیماران به غیر از روزهایی که واقعا حال‎مان بد است، خیلی مواقع یادمان می‌رود که بیماریم و زندگی عادی داریم اما این برخوردها باعث می‌شوند مدام بیماری به ما یادآوری شود.»مریم توصیه می‌کند بیماران در ایران گروه‌های حمایتی تشکیل دهند؛ یعنی رده‌های سنی مشابه که مبتلا به این بیماری هستند، در یک روز مشخص گردهمایی اینترنتی برقرار کنند و درباره مشکلات‎ خود با هم حرف بزنند.

او در امریکا عضو گرو مشابهی است: «وقتی دور هم جمع می‌شویم و از مشکلات خود می‌گوییم، سبک‌تر می‌شویم. گاهی که یک عارضه جدید داریم، از دیگران می‌پرسیم آیا آن عارضه را تجربه کرده‌اند؟ جواب‌های ساده افراد مبتلا، به شدت هم از لحاظ روحی و هم به لحاظ مقابله با بیماری کمک می‌کند.»مریم خانواده‌ای در امریکا ندارد. پدرش یک بار برای گرفتن ویزا اقدام کرده و موفق نشده است.

این بار هم هنوز نتوانسته است از سفارت خانه‌‌ای وقت مصاحبه برای ویزا بگیرد. اما دل مریم به پیام‌‌های پرمهری که بعد از هر ویدیو می‌گیرد، گرم است: «من نه از بیماری‌ام می‌ترسم و نه خجالت می‌کشم. به عنوان کسی از جامعه این بیماران که صدایی دارم، حرف می‌زنم تا من را بشنوند.»

ماجرای مریم، نمونه کوچکی از بسیاری مهاجرت هاست که توسط دانشجویان نخبه ایرانی صورت می پذیرد. نخبه ای که در آمریکا حتی بیمه درمانی هم نداشت و مجبور به تشکیل کمپین برای هزینه های درمانی خود شد.

زندگی در آمریکا شرایطی را فراهم کرد که حتی به پدر مریم اجازه سفر به این کشور را ندادند و حالا نخبه جوان ایرانی در غربت، مشقت های فراوان را تحمل و برای همیشه مهاجر شد.

انتهاي پيام/

 

دیدگاه‌ها   

0 # TamiChief 1396-12-21 18:23
I have checked your website and i've found
some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique content, search for; boorfe's tips unlimited content
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # MagdaSmall 1396-10-05 01:20
I have checked your blog and i've found some duplicate content,
that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; Boorfe's tips unlimited content
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # rise in fuel prices 1396-06-21 10:13
I take pleasure in, result in I discovered exactly what I was having a look for.
You have ended my 4 day long hunt! God Bless you
man. Have a great day. Bye
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # stocks by pe ratio 1396-06-20 04:07
Hello to every one, it's really a nice for me to visit this web
page, it consists of valuable Information.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # united states forex 1396-06-20 02:52
Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the
time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a lot and don't seem to get anything done.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # advantage com tr 1396-06-15 00:28
Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is
simply great and i can assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please carry on the rewarding work.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # buy vix stock 1396-06-13 01:15
Hi Dear, are you in fact visiting this website on a regular basis, if so
afterward you will without doubt take fastidious knowledge.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # capital iq review 1396-06-12 15:14
Truly no matter if someone doesn't be aware of then its up
to other users that they will help, so here it takes
place.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # cfd companies in usa 1396-06-12 15:02
Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I'm attempting to
find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # online trader canada 1396-06-12 05:32
My spouse and I stumbled over here different web page and thought I should check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to
looking into your web page again.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # chicago wheat prices 1396-06-11 22:01
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.

I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly comeback.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # were to sell copper 1396-06-11 18:28
I'm not sure exactly why but this website is loading very slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # copper price lbs 1396-06-11 10:38
It's an awesome piece of writing for all the internet visitors; they will obtain benefit from it I am sure.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # binary impact review 1396-06-10 14:53
Superb blog! Do you have any tips for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm
a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many
options out there that I'm completely confused ..
Any recommendations? Many thanks!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # binary options macd 1396-06-06 07:40
Howdy would you mind stating which blog platform you're
working with? I'm going to start my own blog in the near future but
I'm having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm
looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # value of nasdaq 1396-06-06 07:27
It's amazing for me to have a website, which is beneficial for my experience.
thanks admin
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # what is nfp trading 1396-06-05 19:14
I think everything said was actually very reasonable.
But, consider this, suppose you were to write a awesome headline?
I mean, I don't want to tell you how to run your blog,
but what if you added a title that grabbed a person's attention? I mean مریم میرزاخانی نخبه مهاجری که حتی بیمه
درمانی هم نداشت/ به پدر مریم هم
ویزای سفر به آمریکا ندادند is kinda
boring. You might look at Yahoo's home page and watch how they write post headlines to get viewers to click.
You might try adding a video or a picture or two to grab readers interested about what
you've written. In my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # what is mini trader 1396-05-28 14:28
I think that is among the most significant information for
me. And i am satisfied reading your article. However wanna remark on some
general issues, The web site style is wonderful,
the articles is really nice : D. Excellent activity, cheers
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # soya bean price 1396-05-28 14:16
I savor, lead to I found just what I was having a look for.
You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you
man. Have a nice day. Bye
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018