آزمون جامع دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی در خردادماه 1400 برگزار می‌شود دانشجویان باید به ضوابط این آزمون توجه کنند.

به گزارش دانشجو سلام؛ آزمون جامع در دوره دکتری یکی از مراحل این دوره تحصیلی است که دانشجویان باید آن را سپری کنند. دانشجویان دوره دکتری پس از آن که توانستند دروس نظری خود را به پایان رساندند در آزمون جامع شرکت کنند.

در واقع آزمون جامع  برای ارزیابی توان و قابلیت‌های پژوهشی دانشجویان دوره دکتری برگزار می‌شود. دانشگاه‌ها می‌توانند آزمون جامع را به‌صورت کتبی یا شفاهی یا هر دو شیوه برگزار کنند.

دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر این اساس می‌توانند در آزمون جامع شرکت کنند. آزمون جامع در دانشگاه آزاد اسلامی مانند سایر دانشگاه‌ها در هر نیمسال برگزار می‌شود. دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند در آزمون جامع حاضر شوند.

پیش‌نیازهای شرکت در آزمون جامع

یکی از شرایط مهم برای حضور در آزمون جامع داشتن معدل میانگین 16 و بالاتر از آن است. دانشجویانی که معدل کمتر داشته باشند نمی‌توانند در آزمون جامع حاضر شوند. دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی همچنین می‌توانند در زمان آزمون جامع واحدهای جبرانی خود را بگذرانند، این دانشجویان هم‌زمان با آزمون جامع تا سقف 6 واحد از دروس جبرانی را می‌توانند دریافت کنند.

دانشجویان دوره دکتری همچنین قبل از حضور در آزمون جامع باید نمره قبولی زبان انگلیسی یا عربی(متناسب با رشته تحصیلی) نیز ارائه دهند. اما از آنجائی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی لغو شده است به همین دلیل شرکت آن دسته از دانشجویان که به دلیل تأخیر در برگزاری آزمون زبان موفق به اخذ گواهی قابل‌قبول نشده‌اند، در آزمون جامع نیمسال دوم 1400-1399 بلامانع است.

نحوه برگزاری آزمون جامع در شرایط کرونایی

حال که بیش از یک سال است که ویروس کرونا مهمان ناخوانده همه کشورهای جهان و ایران شده، نحوه برگزاری آزمون جامع در نیمسال‌های گذشته تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته است و دانشگاه آزاد اسلامی برای اینکه جابه‌جایی دانشجویان را به حداقل برساند برنامه ویژه‌ای برای آزمون جامع در نظر گرفته است.

بر این اساس شیوه‌نامه‌ای از سوی معاونان علوم، مهندسی و کشاورزی و علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده تا واحدهای دانشگاهی بر این مبنا آزمون جامع را برگزار کنند.

بر اساس بندهای این شیوه‌نامه  بخش کتبی (طرح سؤال) آزمون جامع در تمام رشته‌ها استانی بوده (به‌استثنای واحدهای ویژه مستقل) و به‌صورت حضوری و در قالب طرح تعاون (در واحد مرکز استان یا سایر واحدهای استان) از تاریخ اول تا 13 خردادماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

بخش شفاهی آزمون جامع با توجه به شرایط اعلامی از سوی ستاد مقابله با کرونا به‌صورت حضوری در واحد دانشگاهی محل تحصیل یا غیرحضوری از طریق سامانه‌های آموزشی مورد تأیید دانشگاه برگزار شود. در این خصوص ذخیره فایل بخش شفاهی ارزیابی جامع ضروری است.

923457

میزان نمره قبولی در آزمون جامع

بنا بر اعلام دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان برای قبولی در آزمون جامع باید حداقل نمره 16 را کسب کنند. البته دانشجویانی که قبل از سال 95 وارد این دانشگاه شده‌اند می‌توانند با کسب حداقل نمره 15، حائز قبولی شوند.

بر اساس ضوابط دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویانی که نتوانند در مرتبه دوم هم نمره قبولی را در آزمون جامع کسب کنند، در صورت مواجهه با شرایط خاص به درخواست مدیر گروه به کمیسیون موارد خاص دانشگاه معرفی می‌شوند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018