عدم نظارت و کنترل بر منطقه و ترویج بی بندوباری را به راحتی با یک سرچ ساده‌ی مکانی در اینستاگرام همراه با تصاویر مسافرین و گردشگران و حد و مرز نامشخص آزادی و راحتی آن ها را نیز را مشاهده بفرمائید، مسئله ای که به راحتی قابل مدیریت است ولی با کمترین اقدامی رو به رو شده است.

به گزارش دانشجو سلام؛ شاید چندسالی میشود که مزار خالد نبی(حضرت خالدابن‌سنان علیه‌السلام) و مناطق تپه‌ماهور شرق استان‌گلستان، شهرستان کلاله، بیش از پیش شهره شده و در بین گردشگران داخلی و خارجی بعنوان منطقه ای جذاب ، زیبا و لذت بخش جا افتاده است.اما این منطقه زیبا و مردم مهمان نواز آن که همواره پذیرای گرداشگرانی هستند که از مناطق مختلف کشور می‌آیند، چند وقتیست دچار معضلات و مشکلات عدیده ای به خصوص در موضوع فرهنگ و عرف منطقه هستند.

گردشگری در نگاه اول مسئله ای مطلوب و جذاب از نظر اقتصادی است ؛ اما در نگاه بعدی در صورت عدم مدیریت صحیح ، ممکن است آفات فرهنگی و عقیدتی را نیز همراه خود داشته باشد، خصوصا برای شهرهایی مثل کلاله که بواسطه  بافت سنتی مذهبی مردم، عدول از مسائل عقیدتی و فرهنگ غیر دینی را برنمی تابند.اکثر مردم منطقه معتقدند رعایت عفاف و شئون مذهبی در بین غالب مسافرین مشاهده نمیشود!

مسافرینی که با هر ظاهر و لباس زننده ای ، آزادانه و در کمال خونسردی به سمت اماکن گردشگری میروند. البته که این آزادی یکدفعه بوجود نیامده! آنقدر برخورد نشد که پوشش خانم‌ها از لباس های آزاد،به موهای برهنه و لباس های آستین کوتاه رسید. و پس از آن نیز رفته رفته وضع بدتر شد تا جایی که به گفته مردم شهر، حتی با شلوارک هم در میدان اصلی شهر دیده شده اند.»بعضی اهالی هم معتقدند که نوع پوششی که بعضی از مسافران دارند، شاید خیلی از مردم این شهر در منزل خود نداشته باشند.

این تهاجم فرهنگی به یک منطقه بکر و دست نخورده با بافت مذهبی و سنتی میتوانند آثار مخرب گسترده درپی داشته باشد و منجر به تغییر منفی بافت فرهنگی اجتماعی این ناحیه از کشور شود. البته که بخش زیادی از این مسائل ، بخاطر عدم برخورد نظارت و مدیریت قانونی است! قانونی که میتواند باعث تخریب منزل آسیه‌پناهی ها شود ولی نمیتواند مانع گسترش فرهنگ‌غربی شود!؟

نکته ای جالب و قابل توجه است این است که اکثر اوقات هم بقعه مطهر حضرت خالدنبی خلوت است ؛ و خب طیعتا غالب مسافرین برای زیارت ایشان نمیروند! و تصاویری هم که از خالدنبی پخش می شود ، غالبا از قبرستان تاریخی کنار آن است.

 

1.jpg

عدم نظارت و کنترل بر منطقه و ترویج بی بندوباری را به راحتی با یک سرچ ساده‌ی مکانی در اینستاگرام همراه با تصاویر مسافرین و گردشگران و حد و مرز نامشخص آزادی و راحتی آن ها را نیز را مشاهده بفرمائید، مسئله ای که به راحتی قابل مدیریت است ولی با کمترین اقدامی رو به رو شده است.

گلایه های اهالی منطقه به همین جا ختم نمی شود، تا جاییکه یکی از ساکنین منطقه می گوید:«ای کاش تنها نکته دردآور همین بود! اما علاوه بر خالد نبی ، شاهد فعالیت بی‌نظارت بوگردی ها نیز هستیم. بومگردی هایی که هرنوع تصویر و فیلمی را بعنوان تبلیغ خود و تبلیغ شهرستان در فضای مجازی پخش میکنند(مانند فیلم‌ یوگا ، مهمانی های مختلط و... که هیچگونه عفاف و حجابی را رعایت نکرده اند) و ما نظارت و برخوردی از مسئولین مرتبط مشاهده نمیکنیم!»

4.jpg

 

فستیوال رنگ یا تهاجم فرهنگی

چندی پیش شاهد برپایی فستیوال رنگ در یکی از جنگل های شرق استان گلستان بودیم(چشمه لال ، از توابع شهرستان گالیکش)؛ جشن رنگی که علاوه بر اختلاط کامل ، نداشتن هیچگونه حجاب ، رقص مختلط و لباس بسیار نامناسب ،آب تنی مختلط نیز انجا می گرفت! جالب تر اینجاست که بعضی گروه های کوهنوردی و همچنین گروه های بومگردی تصاویر زننده جشن های مذکور را در فضای مجازی به انتشار گذاشتند.

photo5974453153057321818.jpg

مطمئنا در صورت عدم برخورد با این اقدامات ضدفرهنگی و ترویج آزادای های خلاف شرع و عرف، خطرات بسیار بزرگی فرهنگ و بافت دینی منطقه را تهدید خواهد کرد، خراتی که می تواند به راحتی و از طریق فضای ولنگار فرهنگی به سراسر کشور سرایت کند.

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018