متاسفانه در استان گلستان، ضعف صنایع تبدیلی وجود دارد و با وجود کشت پنبه در استان حتی یک کارخانه نخ ریسی یا نساجی در استان گلستان وجود ندارد.

به گزارش دانشجو سلام؛ در جلسه رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور و مسئول بسیج دانشجویی استان، دکتر قربانعلی روشنی رئیس این مرکز بیان کرد:نگاه به تاثیرات بیماری کرونا بر حوزه کشاورزی مقطعی و گذراست. کشاورزی به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت دیده می شود و این بیماری اگرچه تاثیراتی بر حضور کارگران در مزراع گذاشت اما به همت کشاورزان و مسئولین، کشاورزی و به خصوص کشت زارهای پنبه آسیب چندانی ندیدند.

وی در ادامه افزود: البته شیوع کرونا و بروز مشکلاتی مانند نگرانی کشاورزان و کارگران از احتمال ابتلا به این بیماری، یک بار دیگر ضرورت توجه بیشتر به نگاه محققانه و تحقیقاتی به کشاورزی و اجرای درست و اصولی مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از ادوات کشاورزی را نشان داد.

روشنی گفت: در پنبه اکثر استان های که کشت پنبه دارند به طور مکانیزه فعالیت می کنند اما نیاز به نوسازی ادوات کشاورزی و استفاده بهینه و مهندسی از مکانیزاسیون باید با حضور دانش‌آموختگانی که آموزش‌های استفاده از سیستم‌های مدرن و ماشینی را دیدند انجام شود.

IMG 0308

رئیس موسسه تحقیقات پنبه در زمینه حمایت از پنبه کاران گفت: البته در سیاست گذاری حمایت صحیح از ادوات کشاورزی و کمباین در بخش پنبه انجام نشده است و اکثر حمایت ها از اختصاص کمباین به محصولات غیر پنبه شد که با توجه به فرسودگی ادوات کشاورزی استان، شاهد افت کاشت و برداشت این محصول در استان بودیم. اگر اداوات خاص پنبه در بین کشاورزان وجود داشت امسال کشاورزان می‌توانستند با خیالی آسوده فصل کشت را آغاز کنند و بدون نیاز به حضور گروهی کارگران کشاورزی در پنبه زارها فعالیت خود را انجام دهند.

وی با بیان آینده نگری به رخدادهایی شبیه به کرونا بیان کرد: این بیماری زنگ خطری بود برای آسیب شناسی و آینده نگری رخدادهای جدید. کشاورزی بخشی از اقتصاد است و رشد و بلوغ اقتصاد کشاورزی نیاز به مطالعه و تحقیقات دارد. این رشد در محیط های تحقیقاتی و با نگاه کنشگرانه روی خواهد داد. خلا اطلاعات و شیوه کشت مدرن بین کشاورزان و روستائیان نیز همان نگاه تحقیقاتی است که با استفاده از ظرفیت بسیج می توان آموزش خوبی به روستائیان داده شود.

وی در مورد تولید پنبه در کشور گفت: 60 درصد نیاز کشور از تولیدات داخل تامین می شود و با سیاست گذاری درست و به دور از رانت و نگاه منفعت طلبانه توان تولید و گسترش این محصول برای خوداتکایی را داریم.

روشنی افزود: متاسفانه در استان گلستان، ضعف صنایع تبدیلی وجود دارد و با وجود کشت پنبه در استان حتی یک کارخانه نخ ریسی یا نساجی در استان گلستان وجود ندارد و سود این محصولات بیشتر عاید استان های دیگر می شود. یکی دیگر از دغدغه های کشاورزی در استان گلستان، مبحث خشکه کاری است که نیاز به بازبینی و کار کارشناسی و توجه به تمامی زوایا و آسیب های آن است.

وی بیان کرد: این مرکز قصد دارد با حمایت دستگاه های دولتی و بخش خصوصی، از ظرفیت کشور روسیه برای تولید پنبه و بلکه سایر محصولات مانند برنج استفاده کند و این مهم همت مسئولین را مطلبد و تمامی مطالعات و شرایط سوددهی تولید در کشور روسیه در این مرکز بررسی شده است. یکی از سیاست های هم و از مهمترین دغدغه ها در استان، توجه به آب و تلاش برای تثبیت ذخایر آبی است. با تولید محصول پربار در کشور روسیه که کشوری غنی از آب و چوب و زمین ارزان است می توان جهش خوبی در تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

IMG 0287

در این دیدار جواد فرامرزی مسئول بسیج دانشجویی استان گلستان بیان کرد: کی از دغدغه های دانشجویان بسیجی که به عنوان کنشگر در عرصه های مختلف استان فعالیت می کنند، مطالبه گری و حل مشکلات استان با توجه به تخصص آنان در دانشگاه ها می باشد.

وی افزود: دانشجویان با ارتباط گیری با مراکز علمی و تحقیقاتی می تواند داشته های خود را به طور کاربردی بسنجند و در مواجهه با رخدادها و واقعیت های، نگاه واقع بینانه ای داشته باشند.

وی در خصوص چالش های ویروس کرونا بر مسائل کشور و استان بیان کرد: در حوزه پیامدهای اقتصادی و مواجهه با چالش‌های بیماری کرونا علیرغم تحریم‌هایی که داریم، نیازمند ایده‌های نو هستیم. در زمینه آسیب‌های اجتماعی هم چه در دوره بیماری و چه دوران پساکرونا چالش‌هایی را خواهیم داشت که برای حل این مسئله نیازمند ایده‌های اندیشمندان خواهیم بود.

فرامرزی در پایان بیان کرد : بسیج دانشجویی پس از مواجهه کشور با این بیماری اقدام به راه اندازی مرکز مطالعات پیامدهای کرونا کرد تا بتواند از ظرفیت اساتید و دانشجویان بسیجی در جهت کاهش آسیب های این بیماری و تسکین آلام مردم اقدام کنیم.

انتهای پیام/

IMG 0292

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018