محمد میرزاعلی نخبه گنبدی خطاب به رئیس جمهور : آیا اکنون وقت آن نرسیده که به بیانات مقام معظم رهبری و گفته های وزیر محترم ارتباطات گوش فرا دهیم و کمی به "تحصیلکردگان و فارغ التحصیلان جوان" و انقلابی بها بدهیم.

به گزارش دانشجوسلام ؛ محمد میرزاعلی نخبه گنبدی بعد از حواشی اخیر سیل گلستان طی نامه ای به روحانی رئیس جمهور نوشت :

بسمه تعالی

رئیس جمهور محترم

جناب آقای دکتر حسن روحانی؛باسلام و ادب:ضمن عرض خسته نباشید به حضرتعالی و کلیه مسئولان کشوری درگیر در امر سیل ۱۳۹۸؛احتراما اینجانب محمد میرزاعلی، متولد و ساکن گنبدکاووس و فارغ التحصیل کارشناسی معماری روستایی و دکترای جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، چندین بار بر اساس یافته های رساله دکترای خود با موضوع "سنجش تاب آوری روستاهای حوضه آبخیز گرگانرود در مواجهه با سیل" که به مدت ۲سال و در ۶۲۰ صفحه در دیماه ۱۳۹۷ انجام پذیرفت، در خصوص مخاطرات سیل استان گلستان به برخی مسئولان، مدیران و کانالهای خبری و جراید اطلاع و هشدار دادم اما متاسفانه هیچکدام آنرا جدی نگرفتند.

بخش وسیعی از این حوضه در داخل پهنه های پرمخاطره سیل با دوره های بازگشت ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ و... ساله می باشد که میزان تاب آوری و توانایی برگشت پذیری ناشی از خسارات، تلفات و آسیب های ناشی از وقوع سیل متوسط و عمدتا "ضعیف" می باشد.

این ضعف متاسفانه در مجموع شرایط و میزان تاب آوری محیطی، کالبدی، اقتصادی و نهادی (مدیریتی) منطقه وجود داشته و تنها همانطور که مشاهده نمودید در بعد اجتماعی و آنهم بواسطه حضور مردم و انسجام اجتماعی، میزان مشارکت مردمی و تاب آوری اجتماعی کمی اوضاع بهتر می باشد.

اما چالش اساسی آن است که برخی مسئولان در بخش مدیریت بحران بحران زده، نه دانش و مهارت کافی در مدیریت بحران داشته و نه آمادگی کافی و لازم در پیشگیری، مواجهه و بازسازی بعد آن دارند و همواره با تصمیمات عجولانه و عمدتا با برنامه های کوتاه مدت آنهم در بخش کوچکی با ماهیت فیزیکی- کالبدی سعی نمودید همواره بعد از بروز سیل و غافلگیری، بدنبال کاهش آسیب پذیری خسارات و تلفات سیل باشند و بحث سیل گلستان را جدی نگیرید.

در صورتی که بر اساس رویکرد اصلی رساله اینجانب، یعنی مدیریت یکپارچه و مشارکتی سیل بر اساس بهبود و ارتقای "تاب آوری شهرها و روستاها"، میشود امیدی به بهبود ظرفیتهای پیشگیرانه، آمادگی، مواجهه، ترمیم و بازسازی منطقه در قالب برنامه های منسجم داشت.

لیکن متاسفانه بعد بیش از ۱۰۰ مورد بارندگی منجر به سیل این استان (فقط در طی ۲۵ سال)، و قرارگیری این استان بعنوان رکوردارترین استان سیلخیز کشور و ششم جهان و مهمتر اختصاص و هدر روی بخش قابل توجهی از بودجه های ستاد بحران کشور، هنوزهم شاهد وقوع سیل و تخریب مساکن، مزارع، نابودی دامها و ادوات کشاورزی و غیره منطقه می باشیم.

آیا اکنون وقت آن نرسیده که به بیانات مقام معظم رهبری و گفته های وزیر محترم ارتباطات گوش فرا دهیم و کمی به "تحصیلکردگان و فارغ التحصیلان جوان" و انقلابی بها بدهیم.

مسلما بنده قطره ای هستم از دریای بی کران استعدادهای نهفته و بومی کشورم ایران عزیز، که نه تنها بیکار و ملول از کسب شغل درخور تخصص خود، بلکه ناامید و دلشکسته از انتصابات ناشایسته برخی مدیران.

جوانان گلستانی و تمام هم میهنانم، کمک مالی و یدی و غیره نثار نمودند و سپاسگزاریم، بنده نیز با علم و تحقیق خود و با مشارکت فکری، پیش بینی و هر آنچه نیاز به مدیریت قبل، حین و بعد از سیل لازم است، انجام وظیفه نمودم.مسلما این سیل آخرین سیل منطقه نخواهد بود و خداوند قادر و مقتدر به هم استانی های بنده بویژه در مناطق پرخطر حاشیه گرگانرود آن رحم کند.

اینجانب آمادگی کامل در انتقال و به اشتراک گذاری مدلهای مدیریتی- اجرائی، یافته های رساله دکتری و پیشنهادات کلان، مدیریتی و فنی و نیز نتایج مقالات علمی پژوهشی خود در خصوص سیل و ارتقای تاب آوری جوامع را دارم.والسلام علیکم و رحمه الله برکاتهمحمد میرزاعلی، گنبدکاووس، گلستان.

مدرس دانشگاه و پژوهشگر برتر نظام مهندسی ساختمان و پژوهشگر برتر بسیج مهندسین استان گلستان.

۱۳۹۸/۲/۲

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟

تاکنون طرحی جامعی ارائه نشده است - 44.4%
ارائه شده ولی مسئولین استقبال نکردند - 44.4%
نظری ندارم - 11.1%
رای دادن به پایان رسیده است. شروع: جولای 11, 2018