به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان در26تیر نشستی با حضور رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان گلستان تشکیل شد.

به گزارش دانشجو سلام رییس دفتر نظارت و بازرسی استان گلستان  با توجه به سالروز تاسیس شورا ی نگهبان گفت: شورای نگهبان یکی از مهمترین نهادهایی است که در قانون اساسی پیش بینی شده است و نظیر چنین نهادی  در کشورهای دیگر نیز متناسب با قوانین آنها وجود دارد.

غلامی افزود: در دوران مشروطه نیز وجود نهاد نظارتی با وجود مراجع وقت، در قانون در نظر گرفته شد  که متاسفانه این نظارت توسط شاهان قاجار از بین رفت و سرانجام بعد از پیروزی انقلاب در 26تیر 59در قانون اساسی دوباره احیا شد.

این مقام مسئول با توجه به تخلفات صورت گرفته در انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: تمام کسانی که به عنوان نیروهای نظارتی در انتخابات از سوی شورای نگهبان انتخاب شده اند مردمی می باشند و در جلسات متعدد وظایف آنها به آنان شرح داده شد و کاملادر جریان فرایند انتخابات قرار می گیرند.

وی گفت: در استان گلستان امسال تخلفات انتخاباتی متعددی گزارش شدکه تخلفات مورد رسیدگی قرار گرفت.

رییس دفترنظارت و بازرسی استان گفت: 15پرونده جرم انتخاباتی هم توسط اعضای شورای نگهبان جهت رسیدگی به دادگستری استان ارجاع داده شد که در حال رسیدگی است.

وی تصریح کرد: از بین این پرونده ها 12 مورد در رابطه با تخلفات انتخابات مدیران میانه دولت و یک مورد از مدیران رده بالاتر استانی و سه مورد دیگرآن مربوط به تخلفات ستادهای انتخاباتی بوده است.

غلامی با توجه به هجمه دشمنان به شورای نگهبان گفت: این هجمه ها فقط مربوط به شورای نگهبان نیست بلکه هر نهاد انقلابی دیگر مانند سپاه و بسیج و قوه قضاییه که حافظ منافع انقلاب و مانع نفوذ دشمن است مورد بغض و کینه دشمنان است و متاسفانه گروهی در داخل نیز آن را تکرار می کنند.

وی افزود: شورای نگهبان به عنوان یکی از نهادهای مهم انقلابی مانع نفوذ دشمن در حاکمیت کشور می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: برای جلوگیری از مشکلات انتخابات شورها در چندین سال قبل مجلس  وظیفه نظارت برشوراهای شهر و روستا را می خواست به شورای نگهبان واگذار کند که به دلیل مخالفت با اصل قانون اساسی شورای نگهبان این امر را نپذیرفت.

غلامی بازنگری در قوانین را یکی از مهمترین ضروریات خواند و گفت: بیشتر تخلفات صورت گرفته به دلیل این است که اکثر قوانین در دهه 60نوشته و ضرورت دارد دولت با ارائه لایحه و یا مجلس از طریق ارائه طرح بازنگری درمورد آن داشته باشند.

وی گفت: متاسفانه مجازتی که در قانون برای تخلفات انتخاباتی در نظر گرفته شده متناسب با وضع موجود نیست و مثلا در قانون گفته نشده اثر فلان تخلف انتخاباتی در انتخابات چیست و مجازات آن چه می باشد!

 رییس دفترنظارت و بازرسی استان بیان کرد: قانوگذار جرایم انتخاباتی را براساس خلوص و یکرنگی که در مسئولین  دهه 60بود نوشته و شاید احتمال نمی داد که زمانی بخواهند با سوء استفاده از بیت المال و یا فریب در انتخابات عمل کنند برای همین برای اینگونه تخلفات مجازاتی درنظر گرفته نشده است.

نوشتن دیدگاه

توجه!

نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی شود.
نظرات شما پس بررسی توسط مدیریت سایت نمایش داده میشود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

به نظر شما آیا دانشگاه توانست تاکنون راه حل منطقی برای حل مشکلات اقتصادی اراِئه دهد؟